Aké nebezpečné je jazdiť okolo so starými pneumatikami?

Autor: Laura McKinney
Dátum Stvorenia: 1 Apríl 2021
Dátum Aktualizácie: 15 Smieť 2024
Anonim
24 Hours in an AUTO REPAIR SHOP Challenge !
Video: 24 Hours in an AUTO REPAIR SHOP Challenge !

Obsah

Pneumatiky poskytujú potrebné jazdné vlastnosti počas jazdy. Pri ďalšom používaní sa závity opotrebúvajú a to môže znížiť trakciu medzi autom a vozovkou.

Jazda so starými a opotrebovanými pneumatikami je mimoriadne nebezpečná - najmä ak jazdíte vysokou rýchlosťou

Extrémne horúce počasie má negatívny vplyv na pneumatiky. Po 6 rokoch sa odporúča vymeniť pneumatiky. Môžete to urobiť skôr, ak ste mali viac defektov alebo ste často na ceste.

Znamenie, že potrebujete nové pneumatiky

1. Skontrolujte hĺbku dezénu

Vo väčšine krajín je zákonom požadovaná minimálna dĺžka dezénu 1,5 mm. Pneumatiky by ste však mali vymeniť, kým nedosiahnu zákonnú hranicu. Jednou z hlavných príčin nevyváženého opotrebovania dezénu je nesprávny tlak v pneumatikách. Keď nafúknete vozidlo tlakom, uistite sa, že je pneumatika studená. Vzduch sa nafukuje za horúcich podmienok.

Existuje niekoľko spôsobov, ako zmerať dĺžku dezénu pneumatiky. V prvom rade môžete použiť merací prístroj. Ak ho nemáte, existuje metóda, ktorá tu musí byť už mnoho rokov - Lincoln Penny. Vložte mincu do medzery v pneumatikách hore nohami. Ak zistíte, že je viditeľná celá hlava, môžete pokračovať v používaní pneumatík. Ak však nevidíte na hlavu, musíte vymeniť pneumatiku.


2. Indikátory odevov

U niektorých pneumatík budete mať indikátory opotrebenia behúňa. Tie vám ukazujú minimálnu dĺžku opotrebenia dezénu. Väčšina moderných automobilov má toto už zabudované. Lišty sú viditeľné na nových pneumatikách, ale čoskoro opäť zmiznú, keď sa zvýši ich spotreba. Ak vidíte ukazovatele opotrebovania behúňa, vaše pneumatiky prežili svoj účel.

3. Trhliny v bočnej stene

Bočnica je v porovnaní s nášľapnými plochami na vrchu kolesa citlivejšia. Otvory v bočnici sa ťažko opravujú a signalizujú potrebu novej pneumatiky. Môžete vykonať fyzickú kontrolu bočnej steny, či nie sú viditeľné praskliny. Jazda s prasklinami na bočnici je nebezpečná, pretože môže kedykoľvek explodovať.

4. Vydutiny na povrchu pneumatiky

V niektorých prípadoch zistíte, že sa na pneumatike vášho automobilu vyvinuli vydutiny. Je to vidieť na vonkajšom povrchu - najmä na bočnici. To je veľmi nebezpečné, pretože pri vysokých rýchlostiach môžu spôsobiť poškodenie pneumatík. Všimnete si, že auto vibruje, keď jazdíte po klzkej ceste. Nie všetky vibrácie automobilu sú výsledkom opotrebovanej pneumatiky. Niekedy môžu byť vaše kolesá nesprávne zarovnané. Vibrácie motora navyše vyvíjajú neprimeraný tlak na kolesá automobilu.


5. Praskajúca guma pneumatiky

Pneumatiky majú tendenciu prasknúť za horúcich poveternostných podmienok. Tiež prasknú, ak necháte auto dlhší čas bez dozoru. Odporúča sa neumývať auto čistiacimi chemikáliami. Ak nebudete chvíľu jazdiť, zakryte ho, aby ste chránili lak a pneumatiky pred UV svetlom.

6. Kontrolka pneumatiky

Častejšie sa vyskytujú v moderných automobiloch, ktoré majú výstražné svetlo, keď je tlak v pneumatikách príliš nízky. Vo väčšine automobilov sa zobrazuje ako výkričník U. V takom prípade choďte na najbližšiu čerpaciu stanicu a nechajte skontrolovať tlak v pneumatikách. Po úplnom opotrebovaní pneumatík môže mechanik skontrolovať, či nedochádza k pomalému prerazeniu, alebo odporučiť generálnu opravu pneumatiky.

Čo v prípade prasknutia pneumatiky?

Ak vaše pneumatiky vykazujú vyššie uvedené znaky, pravdepodobnosť prasknutia pneumatiky je veľmi vysoká. Ak jazdíte extrémne vysokou rýchlosťou, je veľká pravdepodobnosť, že sa auto nakloní. Ak dôjde k neočakávanému prepichnutiu, pevne držte volant. Získate tak určitú kontrolu nad autom, ktoré by inak pri prasknutí pneumatiky riadilo nabok.


Ďalej zložte nohu z plynového pedála. To by malo auto pomaly zastaviť. V tomto okamihu nepoužívajte núdzové brzdy, inak sa auto rozbehne. Po zastavení vozidla použite výstražné svetlá a vymeňte pneumatiku. Väčšina ľudí sa pri výmene pneumatiky často vyhýba výmene rezervy. V prípade núdze môže byť rezervná pneumatika opotrebovaná rovnako ako zvyšok pneumatík.

Podmienky jazdy

Typ cesty, po ktorej jazdíte, má priamy vplyv na opotrebovanie pneumatík. Ak neustále jazdíte po ceste s mnohými výmoľmi, pneumatiky vyvinú veľký tlak. Výmole sú tiež vyplnené mnohými ostrými predmetmi, ktoré spôsobujú prepichnutie. Mali by ste sa tiež ubezpečiť, že svoje pneumatiky kupujete od renomovaných výrobcov pneumatík.

Hlavnou príčinou defektov sú nesprávne nahustené pneumatiky. Vaše pneumatiky môžu byť nadmerne alebo príliš nahustené. Ak je tlak v pneumatikách príliš nízky, zníži sa priľnavosť vozidla k vozovke. To vedie k rýchlejšiemu opotrebovaniu pneumatík. Príliš vysoký tlak v pneumatikách vedie k nadmernému tlaku na jednej strane vozidla. Správny tlak vzduchu v pneumatikách nájdete v príručke výrobcu. Uistite sa, že sú všetky pneumatiky nahustené na rovnaký tlak.

Záver

Na jazdu v aute potrebujete pneumatiky. Rovnako ako väčšina automobilových súčiastok sa však opotrebúva. Pneumatiky sa opotrebúvajú rýchlejšie, pretože sú súčasťou automobilu, ktorý je neustále v kontakte s vozovkou. Ak zistíte, že vám praskajú bočnice alebo je váš trend pod zákonom povolenou hranicou, musíte si kúpiť nové pneumatiky.

Môžete použiť merací prístroj na otestovanie výšky trendu alebo použiť Lincoln coin test. Opotrebované pneumatiky sú náchylné na defekty. Prepichnutie pri vysokej rýchlosti spôsobí rolovanie vozidla. Ak dôjde k neočakávanému výbuchu, skúste držať volant.

Ľahko zošliapnite pedál, vyhýbajte sa priblíženiu k autám. Auto sa postupne zastaví a mali by ste vymeniť pneumatiku. Pred defektom by ste však mali neustále kontrolovať opotrebovanie pneumatík.