4 Príznaky zlého vahadla, umiestnenie a výmena

Autor: Laura McKinney
Dátum Stvorenia: 3 Apríl 2021
Dátum Aktualizácie: 16 Smieť 2024
Anonim
4 Príznaky zlého vahadla, umiestnenie a výmena - Automatická Oprava
4 Príznaky zlého vahadla, umiestnenie a výmena - Automatická Oprava

Obsah

Ak máte závažné problémy s motorom alebo nevysvetliteľné zvuky motora, môžete mať zlomené alebo opotrebované vahadlo. Aj keď to nie je prvá vec, na ktorú by ste mali skočiť, ak nič iné nevysvetľuje alebo neopravuje váš problém, môže byť vaším problémom vahadlo.

V tejto príručke vás prevedieme všetkým, čo potrebujete vedieť, aby ste diagnostikovali zlomené alebo opotrebované vahadlo, skôr ako sa ponoríte do toho, čo vahadlo robí a koľko stojí jeho výmena.

Príznaky zlého vahadla

  1. Klikanie alebo tikanie zvukov
  2. Poriadne zapálenie alebo zablokovanie
  3. Skontrolujte svetlo motora
  4. Fyzické poškodenie

Ak máte podozrenie, že máte poškodené vahadlo, je pravdepodobné, že vaše vozidlo vykazuje určité znaky.

Tu je podrobnejší zoznam najbežnejších znakov zlého vahadla:

Klikanie alebo tikanie zvukov

Ak pri naštartovaní motora počujete klikanie alebo klepanie, môže to byť problém s opotrebovaným vahadlom. Existuje aj niekoľko ďalších dôvodov, že sa môže vyskytnúť klikanie alebo tikanie. Keď vylúčite akékoľvek vonkajšie príčiny, môžete sa začať obávať vnútorných problémov, ako je zlomená vahadlo.


Ak počujete cvakavý alebo tikajúci zvuk a máte podozrenie na zlomené vahadlo, počúvajte, či zvuk nevychádza z hornej časti motora. Ak je to motor v tvare V, hluk bude vychádzať iba z jednej strany.

Len čo zistíte miesto klikania alebo kliknutia, jediným spôsobom, ako overiť, že ide o zlomené vahadlo, je roztrhnutie horného konca motora a sledovanie toho, čo sa deje.

Súvisiace: 5 bežných zvukov motora automobilu - informácie a diagnostika

Poriadne zapálenie alebo zablokovanie

Vahadlo ovláda čas, ktorý je otvorený každým sacím a výfukovým ventilom, takže má zmysel, že ak jeden z nich nefunguje správne, všimnete si určité problémy s výkonom. Aj keď je typický výkon motora slabší ako obvykle, blokujúci motor nie je.

Aj keď je to určite možné, väčšina motorov môže bežať, ak zlyhá jeden valec alebo nefunguje správne. Všimnete si pokles výkonu, ale ak sa motor zastaví kvôli jedinému opotrebovanému alebo zlomenému vahadlu, je pravdepodobné, že existuje ešte ďalší problém, ktorý budete musieť tiež vyriešiť.


Súvisiace: Príznaky a príčiny vynechania motora

Skontrolujte svetlo motora

Existuje veľa senzorov monitorujúcich výkon vášho motora. Všetko je skontrolované a overené pre správnu funkciu. Aj keď pre každé vahadlo nie je k dispozícii žiadny senzor, znížený výkon motora môže ľahko viesť k rozsvieteniu kontrolky motora.

Presný kód na tomto svetle sa bude líšiť, pretože ho spustil zlomený alebo opotrebovaný vedľajší účinok vahadla, nie samotné vahadlo. To neznamená, že kód nebude spomínať vahadlo, to určite môže, ale môže vás nasmerovať k ovládaču alebo spínaču, keď to nemusí byť nevyhnutne problém (ale môže to byť!)

Súvisiace: Blikajúca kontrolka motora: Príčiny a riešenia

Fyzické poškodenie

Akonáhle máte podozrenie na zlomené alebo opotrebované vahadlo, jediný spôsob, ako stopercentne overiť, či je vahadlo problémom, je odstrániť kryty ventilov a zistiť, čo sa deje pod nimi. Ak má vaše vozidlo opotrebované vahadlo, môžete si všimnúť nadmernú vôľu alebo kov pod vahadlom. Ak je vahadlo mimoriadne poškodené, môžete dokonca nájsť prasknuté vahadlo.


Ak si nie ste istí, porovnajte vahadlá proti sebe - všetky by mali vyzerať rovnako. Ak nejaké vahadlo vykazuje známky opotrebovania alebo poškodenia, mali by ste ich všetky vymeniť.

Funkcia vahadla

Aj keď väčšina ľudí nemyslí na vahadlá, sú dôležitou a ústrednou súčasťou vášho motora. Vahadlá zdvihnú vaše výfukové a sacie ventily, aby umožňovali vstupu a výstupu vzduchu do spaľovacej komory vo vhodnom čase.

V prípade čisto mechanických otáčok vahadlá prenášajú vertikálny vratný pohyb z tlačných tyčí do výfukových / sacích ventilov.

Možno to nebude znieť ako veľa, ale bez týchto malých obmedzení vo vašom motore by ste nenaštartovali a nedostali by ste žiadny vzduch do alebo zo spaľovacej komory.

Niektoré motory nemajú vahadlá, namiesto toho vačkový hriadeľ tlačí priamo na hydraulický zdvihák, ktorý potom tlačí priamo na ventil.

Poloha vahadla

Vahadlá sú umiestnené na hlave motora a spájajú vačkový hriadeľ s výfukovým a sacím ventilom.

Keď sa pozriete na svoj motor, neuvidíte vahadlá. Je to tak preto, lebo sú pod krytmi ventilov, ktoré sú umiestnené priamo nad hlavami motora. Ďalej sú umiestnené priamo medzi tiahlami motora a sacími a výfukovými ventilmi.

Aj keď je ľahké ukázať na to, kde je vahadlo, skutočné videnie a prístup k vahadlám je oveľa komplikovanejšie.

Náklady na výmenu vahadla

Priemerné náklady na výmenu jedného vahadla sa pohybujú kdekoľvek od 500 do 1 500 dolárov - a takmer všetky tieto náklady sú vynaložené na prácu. V skutočnosti každé vahadlo zvyčajne stojí od 5 do 20 dolárov. Ale to nie sú jediné časti, ktoré budete potrebovať.

Aby ste dosiahli vahadlá, musíte demontovať kryty ventilov a rôzne ďalšie komponenty, takže by ste mali vymeniť aj všetky tesnenia, ktoré sú s nimi spojené. Nakoniec tiež vypustíte olej, takže by ste tam mali vhodiť aj filter.

Ale aj pri zohľadnení všetkých týchto faktorov by vás diely stále mali stáť iba okolo 100 až 150 dolárov - všetko ostatné sú mzdové náklady. To je veľká časť dôvodu, prečo by ste mali vymeniť všetky svoje vahadlá súčasne.

Majú tendenciu sa opotrebovávať podobnou rýchlosťou a pretože väčšina práce, ktorú už mechanik urobil, už vykonala väčšinu práce prístupom k vahadlám, vhadzovanie niekoľkých ďalších vahadiel vás nebude stáť ďalších 500 až 1 500 dolárov. Pokiaľ sú pod rovnakým krytom ventilov, pravdepodobne sa pozeráte iba na ďalších 10 až 25 dolárov za každé ďalšie vahadlo.

Ak musíte demontovať ďalšie tesnenie krytu ventilu, aby ste dosiahli ďalšie vahadlá (napríklad v motore v tvare písmena V), budú tieto náklady o niečo vyššie, ale stále stojí za to počiatočná investícia, ktorá vám ušetrí nejaké peniaze.

Ale to, že väčšina nákladov je vynaložená na prácu, ešte neznamená, že by ste sa mali pokúsiť túto opravu dokončiť sami. Je to preto, že je to proces náročný na prácu, ktorý si vyžaduje veľa technického know-how. Robiť prácu zle, môže byť škodlivejšie ako to neurobiť všetko.

Našťastie sa vahadlá nepoškodzujú ani nenosia tak často, že by bolo potrebné ich vymeniť. Hydraulické zdvíhače riadia toto opotrebenie. Väčšina vahadiel má tiež úpravy, ak majú opotrebované prevodové stupne, ale musíte ich bezpodmienečne vymeniť, ak sa niektorá poškodí.