Normálna prevádzková teplota pre automatickú prevodovku

Autor: Laura McKinney
Dátum Stvorenia: 2 Apríl 2021
Dátum Aktualizácie: 14 Smieť 2024
Anonim
Normálna prevádzková teplota pre automatickú prevodovku - Automatická Oprava
Normálna prevádzková teplota pre automatickú prevodovku - Automatická Oprava

Obsah

Keď sa na palubnej doske rozsvieti kontrolné svetlo vašej prevodovky, je čas zastaviť a chvíľu ju nechať vychladnúť.

Poruchy automatickej prevodovky sú zvyčajne dôsledkom prehriatia. Hlavným vinníkom tohto je kvapalina s nízkym prevodom. Normálna teplota prenosu je 175 stupňov, ale pri prehriatí by mohla stúpnuť na viac ako 240 stupňov.

To potom vedie k vytvrdnutiu tuleňov a čoskoro sa začnú pomaly topiť. Pri 260 stupňoch vám dosky skĺznu a akékoľvek ďalšie zvýšenie teploty vedie k vyhoreniu spojky a z vašej prevodovej kvapaliny bude uhlík.

Je nevyhnutné, aby ste neustále sledovali normálnu teplotu prenosu, aby mala prevodovka dlhšiu životnosť. Prevodové stupne vo vnútri prevodovky sa navzájom obtierajú, čo vedie k veľkému treniu, ktoré sa mení na vnútorné teplo.

Zakaždým, keď teplota prevodovky stúpne nad optimálnu úroveň, životnosť prevodovky sa rýchlo zníži.


Aká je ideálna teplota?

Ideálna teplota pre automatickú prevodovku je okolo 175 stupňov. Automobily majú často chladiacu kvapalinu pre motor ako výmenník tepla pre prevodovú kvapalinu, a preto pri normálnej jazde často udržia rovnakú teplotu.

Ak vám však prevodovka veľmi šmýka, alebo ťaháte niečo ťažké, nemusí byť chladiaca kvapalina dostatočná na ochladenie účinnosti prevodovky a teplota môže drasticky stúpnuť na teploty nad 240 stupňov.

Staršia automatická prevodovka nemusí používať vedenia chladiacej kvapaliny k prevodovke a tie sú ešte citlivejšie na vysoké zaťaženie.

Väčšina automobilov nemá vonkajší ukazovateľ teploty kvapaliny do automatickej prevodovky. Namiesto toho pomocou výstražného svetla alebo kontrolného svetla motora signalizujú prehriatie prevodovky. Prehriata prevodovka môže tiež spôsobiť, že motor prejde do bezvládneho režimu, aby sa znížilo riziko prehriatia.


Dôvody, prečo sa môže prehriať váš prenos

Existuje niekoľko rôznych dôvodov, prečo sa váš prenos môže prehriať rýchlejšie ako zvyčajne. Tu je zoznam najbežnejších.

Spálená / stará prevodová kvapalina

Ak používate starú a opotrebovanú kvapalinu prevodovky, vaša prevodovka môže skĺznuť viac ako zvyčajne. Ak tekutinu vypustíte a zistíte, že má vyvinutú tmavú farbu a stratila svoju viskozitu, je určite čas ju vymeniť. Kvapalina sa môže časom znečistiť, čo ovplyvňuje jej činnosť. Mali by ste okamžite vypustiť starú tekutinu a kúpiť syntetické tekutiny, o ktorých sa predpokladá, že vydrží dlhšie.

Poškodený solenoid

Solenoid hrá rozhodujúcu úlohu pri regulácii prietoku prevodovej kvapaliny. Ak je chybný, máte menej tekutiny prúdiacej do prevodovky, čo môže spôsobiť prehriatie. Možno budete musieť vyhodnotiť obvody v solenoide, aby ste zistili, či je možné ich opraviť alebo či je potrebné zakúpiť nový.


Nízka hladina tekutín

Kvapalinu v prevodovke musíte niekedy skontrolovať mierkou. Ak sú hladiny nízke, zvýšte ich množstvo. Vyvarujte sa miešaniu tekutín od rôznych výrobcov. Ak je kvapaliny málo, uvidíte šmykľavý prevodník, opotrebované prevodové stupne a môže dokonca poškodiť ďalšie drahé súčasti. Šmyk prevodovky je často výsledkom nízkej hladiny kvapaliny.

Chybný prevodník

Chybný prevodník môže spôsobiť, že prevodovka ešte viac prekĺzne; preto vytvára dodatočné teplo prevodovej kvapaline.

Preťaženie

Ak ťaháte niečo ťažké, budete vyvíjať väčší tlak na prevodovku. Je to spôsobené tým, že na presunutie dodatočného zaťaženia je potrebný väčší krútiaci moment. Po určitom čase si všimnete, že sa zvýšila normálna teplota prenosu.

Ďalšie drobné príčiny

Ak žijete v oblasti s horúcimi klimatickými podmienkami, budete mať s prevodovkou zvýšené teploty. Kvapalina sa zahreje, čo spôsobí jej nárast. Tí, ktorí žijú v meste, majú tendenciu cestovať na krátke vzdialenosti, mestská doprava však spôsobuje veľa zápch. Zastavenie a rýchla akcelerácia na krátke vzdialenosti môžu spôsobiť zvýšenie teploty prevodovky.

Čo sa stane, keď sa prevodovka prehreje?

Keď teploty stúpnu nad normálnu prenosovú teplotu, stratí prevodová kvapalina svoju viskozitu, čo spôsobí jej oxidáciu. Tekutý lak začne ničiť vnútorné súčasti motora, ako napríklad ventily.

V okamihu, keď teplota dosiahne 250 stupňov, gumové tesnenia začali praskať a vytekať z nich tlak a kvapalina. Pri viac ako 290 stupňoch prevodovka často prestane fungovať kvôli poškodeným častiam a tesneniam.

Ako zabrániť prenosu prehriatia

Skontrolujte hladinu prevodovej kvapaliny

Prvá vec, ktorú musíte urobiť, je skontrolovať farbu prevodovej kvapaliny. Normálna tekutina má červenú farbu, ale pri ďalšom používaní a kontakte s kontaminantmi sa zmení na tmavočervenú farbu. Môžete si tiež prezrieť mierku prevodovky a zistiť, kedy sa oteplí ako obvykle.

Kvapalina do prevodovky by sa mala meniť každých 30 000 až 60 000 míľ. Ak však jazdíte v horúcich klimatických podmienkach, môže sa stať, že to budete musieť zmeniť skôr. Rovnako sa vyhnite preťaženiu svojho vozidla, pretože vytvára tlak na prevodovku.

Pridajte hlbšiu panvicu

Ak hľadáte vyššiu účinnosť svojho prenosu, môžete zvážiť pridanie externej hlbokej panvy. To vám umožní použiť viac prevodovej kvapaliny - najmä pre tých, ktorí žijú v horúcich klimatických podmienkach alebo prepravujú ťažké bremená. Najlepšie hlboké panvice sú tie, ktoré sú vyrobené z hliníka, pretože odvádzajú teplo rýchlejšie ako tie z ocele. Pred zakúpením niektorého z nich sa obráťte na svojho mechanika, pretože má viac vedomostí o najvhodnejšom type pre vaše auto.

Chladiaci systém

Chladiaca kvapalina je nevyhnutná na chladenie prevodovky vozidla. Zaistite, aby váš radiátor fungoval optimálne a aby nedochádzalo k únikom hadíc. Ak plánujete vyťahovať ťažké bremená, nechajte si do súčasného systému integrovať externý chladič.

Nenechajte sa šokovať, keď teplomer stúpne nad stredný bod, keď je maximálna klimatizácia, keď ťaháte iné auto alebo ste v horúcom období. Ak začne stúpať, môžete zastaviť auto pri ceste a nechať motor chvíľu vychladnúť. Neskôr skontrolujte hladinu chladiacej kvapaliny a v prípade potreby doplňte.

Môžete tiež mať vzduch v potrubí chladiacej kvapaliny alebo v zablokovaných potrubiach prevodovky, čo vedie k tomu, že neochladzuje účinnosť.

Ak to pretrváva, možno bude potrebné skontrolovať chladiaci systém vozidla. Moderné autá s pokročilou elektronikou obvykle nemajú teplomer. Namiesto toho majú elektrický ukazovateľ teploty.