Musíte používať motorový olej výrobcov?

Autor: Laura McKinney
Dátum Stvorenia: 1 Apríl 2021
Dátum Aktualizácie: 18 Smieť 2024
Anonim
Musíte používať motorový olej výrobcov? - Automatická Oprava
Musíte používať motorový olej výrobcov? - Automatická Oprava

Obsah

Prvá vec, ktorú musíte po zakúpení nového automobilu zistiť, je, aký typ oleja odporúča výrobca.

Ropa sa klasifikuje na základe jej viskozity, čo je laicky povedané jeho hrúbka. Olej je nevyhnutný pre hladký chod motora. Cirkuluje z olejového čerpadla, kde je pod tlakom, motorom.

Počas chladenia a mazania motor bude olej cirkulovať cez motor a ložiská. Potom vstúpi do olejovej vane, kde je uložený, a ochladí sa. Počas tohto procesu je olej kontaminovaný vedľajšími produktmi motora a nečistotami. Na dne olejovej vane sa často vytvára kal. Olej má jantárovú farbu, ale po ďalšom použití zmení farbu na čiernu.

Pri použití určitých olejov dosahuje vozidlo optimálny výkon. Môžete použiť syntetické alebo minerálne motorové oleje. Každý z týchto olejov má svoje vlastné výhody a nevýhody. Pretože motor vyvinuli títo výrobcovia, je vhodné riadiť sa ich odporúčaniami.


Nesprávny motorový olej znečistí váš motor a znižuje jeho účinnosť. Ak máte výkonný motor automobilu, môžete použiť špičkový motorový olej.

Musíte používať motorový olej výrobcu?

Ak je auto nové a vždy si chcete ponechať záruku na auto, vždy sa odporúča používať motorový olej výrobcu. Ak si však kupujete motorový olej z trhu s náhradnými dielmi, uistite sa, že tento olej zodpovedá špecifikáciám výrobcu pre motorový olej.

Mnoho výrobcov automobilov používa vo svojom motorovom oleji stopovacie látky. Pomocou tohto sledovacieho zariadenia môže výrobca v prípade poruchy motora skontrolovať, či je motorový olej vo vašom motore taký, aký odporúča. Nie je to samozrejme veľmi bežné, aby to skontrolovali, ale v novom aute s nákladnými nákladmi na opravu vášho motora by to mohli urobiť.


Ak používate iný motorový olej ako ten, ktorý je uvedený v tejto situácii, môže vám byť odmietnutá platba za nový motor. Ak máte staršie auto bez záruky, môžete si kúpiť motorový olej od iného výrobcu, vždy je však najlepšie skontrolovať, či je kompatibilný so špecifikáciami výrobcu motorového oleja.

SÚVISIACE: Čo znamená SAE v motorovom oleji?

1. Prísady / detergenty / dispergátory

Motorové oleje sa líšia typom pridaných prísad. Autá sú určené na prevádzku za určitých klimatických podmienok; napríklad existuje jeden druh oleja, ktorý nie je vhodný na použitie v extrémne chladnom alebo horúcom počasí. Nečistoty môžu tiež spôsobiť neefektívne fungovanie tesnení. Z tohto hľadiska sa do motorového oleja pridávajú čistiace prostriedky, ktoré zabraňujú tvorbe nečistôt.

Aditíva napomáhajú fungovaniu motorového oleja za rôznych klimatických podmienok, zatiaľ čo čistiace prostriedky zabraňujú usadzovaniu hrdze na kovových komponentoch. V niektorých prípadoch reagujú so zložkami nečistôt a rozpustia ich.


Poslednými komponentmi motorového oleja sú dispergátory. Olejový filter je zásadný pri odstraňovaní nečistôt z oleja. Keď sa kal usadí na dne, môže byť ťažké ho odstrániť. Dispergačné činidlá reagujú s nečistotami a suspendujú zmes tak, aby ich mohol olejový filter opatrne odstrániť.

Každý z typov motorových olejov naznačuje, či obsahuje jeden z troch typov. Niektoré sú však z hľadiska efektívnosti uvádzané na trh tak vysoko, že po pridaní do automobilu iba sklamú.

SÚVISIACE: 6 príčin motorového oleja vonia ako plyn

2. Výkon

Majitelia automobilov sa tiež nachádzajú na križovatke toho, ako umiestnenie motora ovplyvňuje výkon. Vo väčšine automobilov je motor vpredu a vzadu máte kufor. Konfigurácia automobilu závisí od umiestnenia kolies a od toho, či ide o automobil s predným alebo zadným náhonom.

Umiestnenie motora ovplyvňuje výkon, preto je dôležitý typ použitého oleja. Mnoho športových automobilov má motor namontovaný vzadu. Výsledkom tohto typu umiestnenia motora je väčší brzdný výkon a akcelerácia. Väčšia časť hmotnosti vozidla je vzadu a na zníženie hmotnosti vozidla môže byť potrebné vyvinúť značné úsilie.

3. Interval výmeny

Väčšina ľudí žije pod mýtom, že potrebujete výmenu oleja každých 3 000 míľ. Ale motory sú stále efektívnejšie a môžu skutočne prejsť viac ako 8 000 kilometrov bez výmeny oleja. Väčšina automobilových odborníkov v skutočnosti neodporúča neustále výmeny oleja. Dôvod, prečo si všetci myslíme, že by sme mali olej vymeniť po 3 000 kilometroch, je ten, že sa výrobcovia pokúsili uviesť na trh svoje výrobky, aby nás presvedčili, že tomu tak je.

Väčšina majiteľov automobilov si príručku výrobcu zriedka alebo nikdy neprečíta. Namiesto toho sledujú nálepku, ktorá bola použitá pri poslednej výmene oleja. Motory sa stali účinnejšími, čo znamená, že vodič má menší vplyv na spotrebu motorového oleja.

4. Motorový olej s dlhou životnosťou

Väčšina výrobcov automobilov nedávno navrhla, aby sa výmena oleja uskutočnila po 7 500 alebo 10 000 kilometroch. U niektorých modelov, napríklad Jaguar, je možné olej vymeniť po 15 000 kilometroch. Ak však zistíte netesnosti, mali by ste to zmeniť skôr.

Únik oleja môže spôsobiť, že sa kovové časti vášho vozidla o seba navzájom trú, čo spôsobuje veľké trenie. Toto trenie nie je dobré, pretože generuje veľké množstvo tepla a opotrebúva kovové súčasti.

Syntetické motorové oleje ďalej posúvajú hranice toho, ako často musíte meniť motorový olej; niektorí odporúčajú výmenu oleja až po každých 10 000 kilometroch.

Ako viskozita oleja ovplyvňuje výkon

Pohyblivé časti motora majú zvyčajne priestor na olej, čo im bráni v vzájomnom kontakte. Ak sa tak stane, vznikne trenie a teplo a diely sa rýchlejšie opotrebujú.

Viskozita je termín používaný na označenie hrúbky oleja. Interakcia medzi pohybujúcimi sa kovovými časťami automobilov sa meria toleranciou. Ak majú diely vysokú toleranciu, znamená to, že sú veľmi blízko seba. Tento typ motora sa nachádza vo vysoko výkonných automobiloch. V iných automobiloch máte menšiu toleranciu, čo znamená, že vzdialenosť je väčšia a máte voľnosť pri výbere použitého motorového oleja.

Každý typ motorového oleja má svoju viskozitu. Ak si kúpite nesprávny typ, kovové časti sa o seba zabrúsia, čo spôsobí trenie a následné roztrhnutie. Na meranie viskozity oleja existuje univerzálny priemyselný štandard. Správny typ motorového oleja nájdete v príručke výrobcu.

Záver

Pred ďalšou výmenou oleja je dôležité dodržiavať príručku výrobcu. Pretože je to výrobca, ktorý vyrobil motor, vie o viskozite oleja a vie, ktorý typ je najlepší na mazanie. Moderné motorové oleje sú navrhnuté tak, aby boli účinnejšie a vydržali dlhšie. Namiesto obvyklej výmeny oleja po 3 000 km sa niektoré druhy oleja môžu stále používať aj po 10 000 km.

Majitelia automobilov by mali namiesto obvyklej servisnej nálepky skontrolovať výmenu oleja v príručke k automobilu. Moderné syntetické motorové oleje majú užšiu toleranciu, čo znižuje pravdepodobnosť vzájomného kontaktu kovových častí. Sú tiež dobré na ochranu motora pred opotrebením a teplom. Väčšina majiteľov automobilov ich uprednostňuje.