Obnova stavu autobatérie - Ako na to?

Autor: Laura McKinney
Dátum Stvorenia: 1 Apríl 2021
Dátum Aktualizácie: 14 Smieť 2024
Anonim
Obnova stavu autobatérie - Ako na to? - Automatická Oprava
Obnova stavu autobatérie - Ako na to? - Automatická Oprava

Obsah

Môže to byť frustrujúce, keď batéria v aute nevydrží dlho nabitá.

To môže spôsobiť problémy pri rannom naštartovaní vozidla. Väčšina autobatérií pozostáva z olova a kyseliny.

Na vytvorenie náboja používajú chemické reakcie medzi kyselinou. Nevýhodou je, že sa na svorkách časom hromadí síra, ktorá znemožňuje bezpečnú funkciu batérie.

Autobatérie sa odporúčajú renovovať maximálne päťkrát až šesťkrát. Batérie sa opotrebovávajú a musia sa po niekoľkých rokoch vymeniť.

Ako vykonať regeneráciu autobatérie

1. Skontrolujte napätie

Napätie namerané na vašej batérii určuje, či je možné batériu znova opraviť. Nabite batériu nabíjačkou do auta a nechajte ju niekoľko dní odpočívať. Ak je to v poriadku, mali by ste čítať napätie 12-13 voltov. Najjednoduchší spôsob kontroly batérie je však testerom autobatérie alebo testerom zaťaženia autobatérie.

2. Vyčistite svorky

Ako už bolo spomenuté vyššie, akumulácia síry na olovených doskách ovplyvňuje schopnosť vašej batérie nabíjať. Odstránenie tejto korózie je prvým krokom pri regenerácii. Čistiaci roztok si môžete vyrobiť tak, že si vyrobíte zmes z 2 dielov sódy bikarbóny a 1 dielu vody. Roztok premiešajte na pastu a póly trite zubnou kefkou, zatiaľ čo roztok nalievate na póly.


Mali by ste to robiť s rukavicami, pretože kyselina je stále reaktívna. V situáciách, keď spozorujete nadmernú koróziu, môžete na odstránenie síry z pólov použiť oceľovú vlnu alebo 300-brúsny papier.

3. Vymeňte starú kyselinu

Kvalitná batéria by mala mať hodnotu asi 12,6 voltov. Hodnoty medzi 10 a 12 voltami znamenajú, že môžete batériu znova upraviť, ale pod 10 voltov strácate čas. Musíte odstrániť starú kyselinu z batérie a vymeniť ju, aby ste mohli merať 12,6 voltov. Pomocou skrutkovača s drážkou odstráňte viečka batérie.

Mnoho novších batérií nemá uzávery na doplnenie! Ak je kyselina príliš slabá, musíte vymeniť batériu!

Majte blízko seba vedro, do ktorého môžete nalievať obsah batérie. Väčšina batérií má dva až šesť krytov. Odložte viečka na bezpečné miesto, aby ste o ne neprišli. Dbajte na to, aby kyselina neprišla do styku s vašim odevom alebo rukou. Ak niečo náhodou rozlejete, použite neutralizáciu sódy na pečenie.


4. Rekondícia

autobatéria

Rozhodujúcim krokom pri regenerácii batérie je použitie elektrolytov na doplnenie prázdnych článkov batérie. Tento elektrolyt je kombináciou destilovanej vody a solí Epsom. Nalejte obsah na články batérie, ale nezatvárajte ich vekom. To by malo umožniť pretečenie elektrolytu počas nabíjania.

Ak použijete ako elektrolyt soľ Epsom, musíte ju zmiešať v pomere jedna časť epsomskej soli a jedna časť destilovanej vody. Ďalšou alternatívou je síran meďnatý.

5. Nabite batériu

Toto je posledný a najdlhší krok. Ak chcete batériu úplne nabiť, mali by ste počítať s dobou nabíjania 24 až 36 hodín v závislosti od rýchlosti nabíjania nabíjačky. To závisí od nabíjačiek batérií, ktoré pracujú s 2 až 12 ampérmi. Pri nabíjaní sa uistite, či je záporný pól pripojený k čiernemu vodiču nabíjačky batérií. Podľa údajov o napätí zistíte, že batéria je úplne nabitá. To by malo byť približne 12,42 voltov v závislosti od nabíjačky.


Tipy na udržanie batérie v dobrom stave

Ročná údržba

Autobatériu majte vždy nabitú. Nízkonapäťová batéria poškodí auto pri nižších teplotách. Raz mesačne používajte údržbovú nabíjačku, aby ste sa ubezpečili, že batéria vášho auta je vždy nabitá.

Na regeneráciu nemusíte čakať, kým sa batéria vášho vozidla úplne nevybije. Pretože sa kryštály síranu tvoria okolo vývodov batérie, bude to brániť ich schopnosti účinne pracovať. Je to preto, že síran olovnatý interferuje s elektrickým odporom svoriek batérie.

Čím viac budete s týmto síranom ďalej používať batériu, tým viac sa to bude zhoršovať. Tomu zabráni regenerátor batérie. Kontakty batérie môžete tiež vyčistiť trochou koksu alebo sódy bikarbóny.

Skontrolujte hladinu vody v batérii

Ak máte staršiu batériu s uzáverom palivovej nádrže, je vhodné kontrolovať hladinu vody v batérii každých päť až šesť mesiacov. V prípade batérií s mokrými článkami by sa hladina vody v článkoch mala takmer dotýkať spodnej časti plniaceho otvoru. Ak je hladina nízka, pomocou lievika doplňte trochu destilovanej vody, kým nie je plná. Vyvarujte sa preplneniu bunky.

Svorky batérie čistite každých 6 až 8 mesiacov

Svorky batérie sa môžu stať nekvalitnými vodičmi, ak sú naplnené síranom olovnatým. Pri ich čistení opatrne vytiahnite svorky batérie. Zmiešajte roztok destilovanej vody a prášku do pečiva. Na odstránenie prípadnej korózie použite zubnú kefku. Miesto očistite destilovanou vodou. Po vyčistení póly natrite trochou tuku, aby ste zabránili ďalšej korózii alebo hrdzi.

Skontrolujte napätie batérie

Je nevyhnutné, aby ste pri údržbe vozidla pravidelne vykonávali testy napätia akumulátora. To možno urobiť aj skôr, ak zistíte, že batéria nie je taká silná ako predtým. Typická batéria by mala mať napätie medzi 12,4 a 12,6 voltov.

Skontrolujte izolátor

Nie všetky autá majú izolátory batérií. Sú určené na ochranu batérie pred vysokými teplotami pod kapotou, ktoré ju môžu rýchlo vysušiť. Skontrolujte, či nie je poškodený izolátor, a opotrebovaný izolátor ihneď vymeňte.

Batériu si vezmite na pravidelnú údržbu

Po každých 6 000 km alebo 6 mesiacoch je dôležité, aby ste batériu odniesli na kontrolu k certifikovanému mechanikovi. Môžete to urobiť doma, ale väčšina garáží má vybavenie, ktoré nie je pre bežných majiteľov automobilov ľahko dostupné.

Záver

Batéria je dôležitým komponentom pre činnosť elektrických zariadení v automobile. Pretože väčšina batérií sú olovené batérie, časom sa strácajú náboje. Póly sa môžu stať zlým nabíjacím vodičom v dôsledku tvorby síranov. Na regeneráciu batérie musíte na doplnenie článkov batérie použiť roztok epsomských solí a destilovanú vodu. Kontakty batérie je možné čistiť roztokom prášku do pečiva a destilovanou vodou. Na vyčistenie pólov použite zubnú kefku. Pravidelne kontrolujte napätie batérie, či nevykazuje známky poruchy.