7 bežných príčin a prevencie brzdového strmeňa

Autor: Laura McKinney
Dátum Stvorenia: 5 Apríl 2021
Dátum Aktualizácie: 15 Smieť 2024
Anonim
Ako odlepiť zamrznuté piesty brzdového strmeňa
Video: Ako odlepiť zamrznuté piesty brzdového strmeňa

Obsah

Drzenie bŕzd je niečo, čo asi každý majiteľ auta zažije aspoň raz v živote.

Brzdy automobilov sa môžu javiť ako jednoduchá vec, ale v skutočnosti ide často o dosť zložitý systém, ktorý si vyžaduje veľa údržby.

V tomto článku sa budeme zaoberať príčinami lepivých brzdových strmeňov a tým, ako im môžete zabrániť.

7 príčin lepkavého brzdového strmeňa

  1. Hrdzavé piesty strmeňa a piest kufra
  2. Hrdzavé a prilepené brzdové doštičky
  3. Špinavý vodiaci kolík strmeňa
  4. Oceľové lanká ručnej brzdy
  5. Zlomená brzdová hadica
  6. Znečistená alebo stará brzdová kvapalina

Tu je podrobnejší zoznam 7 najbežnejších príčin lepkavého brzdového strmeňa.

Hrdzavé piesty brzdového strmeňa a piest

Piesty strmeňa sú podstatnou súčasťou brzdového systému. Pritláčajú brzdové doštičky proti brzdovému kotúču, aby auto znížilo rýchlosť.


Piesty brzdového strmeňa majú okolo seba gumovú manžetu, ktorá zabraňuje vnikaniu prachu a iných častíc do brzdového systému.

Je úplne bežné, že sa tento kufrík poškodí a do piesta sa dostane voda a iný prach. To spôsobí, že piest začne hrdzavieť a nakoniec sa zastaví úplne v pohybe - čo spôsobí uviaznutie brzdových doštičiek o brzdový kotúč.

Skontrolujte prípadné poškodenia okolo kufra strmeňa a pokúste sa ho trochu nadvihnúť, aby ste zistili, či nie je vidieť hrdza.

Ak je hrdzavý, môžete vytlačiť piest a trochu ho vyčistiť - nezabudnite však vymeniť batožinový priestor, čo môže byť bez vedomia náročné.

Výmena celého strmeňa často nie je nijako zvlášť drahá a namiesto renovácie ho skutočne odporúčam.

Brzdové doštičky Rusty & Stuck

Druhou najbežnejšou príčinou lepkavého brzdového strmeňa sú skutočne hrdzavé brzdové doštičky. Brzdové doštičky majú svoje vedenie, ktoré by malo byť namazané, aby brzdové doštičky ľahko kĺzali po konzole brzdového strmeňa dopredu a dozadu.


Keď sa na kĺzačkách konzoly zhromaždí prach a hrdza, brzdové doštičky uviaznu v konzole brzdových doštičiek a zatlačia na brzdový kotúč.

Aby ste to napravili, musíte demontovať brzdové doštičky a vyčistiť držiak brzdových doštičiek pilníkom alebo brúsnym papierom a namazať ho medenou pastou alebo podobným prostriedkom.

Špinavý vodiaci kolík strmeňa

Vodiace čapy brzdového strmeňa sú umiestnené na držiaku brzdového strmeňa a pomáhajú brzdám posúvať sa pri brzdení dopredu a dozadu.

Tieto vodiace kolíky obyčajne uviaznu v hrdzi, čo zabráni správnemu fungovaniu brzdového strmeňa a spôsobí tak brzdenie.

Tieto vodiace kolíky majú okolo seba gumené čižmy, ktoré ich chránia pred vodou a prachom. Skontrolujte gumové čižmy a znova odstráňte, vyčistite a namažte vodiace čapy.


Môžu byť bolesťou, ktorú treba odstrániť, keď sú už nejaký čas uviaznuté - takže pri pokuse o ich odstránenie je nevyhnutnosťou pochodeň.

Oceľové káble parkovacej brzdy

Ak váš problém s trčiacim strmeňom pochádza zo zadnej časti vozidla, existuje veľká pravdepodobnosť problému s parkovacou brzdou.

Mnoho moderných automobilov nemá ručnú brzdu vo vnútri brzdového kotúča, ale na brzdovom strmeni. Voda a iný prach sa môže dostať do drôtov ručnej brzdy a spôsobiť ich hrdzavenie.

To spôsobí, že sa brzdové strmene po uvoľnení ručnej brzdy správne neuvoľnia.

Ak to chcete napraviť, môžete skúsiť namazať lanko ručnej brzdy a rameno na strmeni a stokrát ho posúvať dozadu a dopredu, aby ste zistili, či sa to zlepšilo. V najhoršom prípade musíte vymeniť lanká parkovacej brzdy alebo strmeň.

Zlomená brzdová hadica

Brzdová hadica umožňuje prietok brzdovej kvapaliny do brzdového systému a späť do hlavného valca. Ak sa však brzdová hadica mierne pretrhne, bude brzdová kvapalina tiecť k brzdovým piestom, ale nie dozadu.

To spôsobí prilepenie strmeňov. Toto nie je veľmi častý problém, ale na niektorých autách som si ho všimol. Ak ste vyskúšali všetko ostatné a problém stále trvá, skúste vymeniť brzdovú hadicu.

Znečistená alebo stará brzdová kvapalina

Špinavá alebo stará brzdová kvapalina je v skutočnosti hlavnou príčinou mnohých problémov s brzdami. Brzdová kvapalina čerpá vodu zo vzduchu, a preto by sa mala vymieňať každé 1 alebo 2 roky.

Ak ho nevymieňate, bude obsahovať veľa vody, vďaka ktorej budú vaše brzdy zvnútra hrdzavé.

Ako sa vyhnúť uviaznutiu brzdového strmeňa

Väčšina z týchto problémov sa nemusí stať tak často, ak sa pravidelne staráte o brzdy. Existuje niekoľko vecí, ktoré môžete urobiť, aby ste sa v budúcnosti vyhli týmto problémom. Tu sú najbežnejšie:

1. Výmena brzdovej kvapaliny každé 1-3 roky - zabráni zvnútra hrdzaveniu brzdového systému.

2. Brzdové doštičky, vodiace čapy a piesty čistite každé 2 - 3 roky - alebo to urobte aspoň správne pri každej výmene brzdových doštičiek alebo brzdových kotúčov.

3. Pri vysokých rýchlostiach občas prudko zabrzdite - niektorí si môžu myslieť, že nikdy nepoužívať brzdy na svojom aute je dobrá vec, ale je to naopak. Ak brzdy nikdy nepoužívate tvrdo, po chvíli sa zaseknú.

Mnoho ľudí jazdí na krátke vzdialenosti a nikdy nepoužívajú správne brzdy. Niekoľkokrát do roka musíte silno brzdiť vysokou rýchlosťou, aby ste zabránili úplnému uviaznutiu brzdy.

4. Zatiahnite parkovaciu brzdu, aj keď máte automatickú prevodovku - Ďalším častým problémom je, že nikdy nepoužívate parkovaciu brzdu, ak máte automatickú prevodovku. To spôsobí, že sa lanká alebo konzola parkovacej brzdy pri jednom použití zaseknú.