Aký je účel hnacieho hriadeľa? Príznaky a opravy

Autor: Laura McKinney
Dátum Stvorenia: 1 Apríl 2021
Dátum Aktualizácie: 15 Smieť 2024
Anonim
RB 253 Deconstruction and Exvangelicalism
Video: RB 253 Deconstruction and Exvangelicalism

Obsah

Pri kúpe automobilu si čoskoro uvedomíte, že jazda nie je len o zapnutí zapaľovania, zaradení prevodového stupňa a šliapnutí na plynový pedál.

Musíte sa naučiť, čo sa nachádza pod autom, aby ste mohli v prípade núdze okamžite zareagovať.

Dôležitým komponentom hnacieho mechanizmu automobilu, ktorý musíte poznať, je hnací hriadeľ.

Ako funguje hnací hriadeľ

Účelom hnacieho hriadeľa je prenášať krútiaci moment z prevodovky na kolesá. Ak riadite automobil s predným kolesom, hnací hriadeľ pozostáva z vnútorného rýchlostného kĺbu, vonkajšieho pevného kĺbu a spojovacieho hriadeľa.

V hnacom hriadeli sú hriadele CVJ vystavené stálemu zaťaženiu a vysokým teplotám v dôsledku uhlov posunu. Ak máte problémy s hnacím hriadeľom, pri jazde v zákrutách alebo pri akcelerácii budete zvyčajne počuť klepanie.

Príznaky chybného hnacieho hriadeľa

Kĺbový hriadeľ sa nachádza vo väčšine vozidiel s pohonom zadných kolies. Účelom hnacieho hriadeľa je prenos krútiaceho momentu z motora na kolesá. Výstupný hriadeľ sa otáča a tým sa otáča aj vstupný hriadeľ. Diferenciálny krúžok potom roztáča kolesá.


Ak majú vstupné hriadele problémy, nemôžete efektívne riadiť svoje auto. Takto identifikujete chybný vstupný hriadeľ:

Neobvyklé zvuky

Vo vnútri hnacieho hriadeľa sú ložiská a vložky, ktoré uľahčujú otáčanie. Postupom času sa opotrebovávajú a z hnacieho hriadeľa sa vytvára neobvyklý hluk. Hluk môže pozostávať z rachotenia, škrabania alebo klepania. Musí sa skontrolovať opotrebenie kĺbu U, ktorý podopiera hnací hriadeľ. Ak počujete tieto zvuky, mali by ste auto odobrat 'na mechanickú opravu.

Vibrácie prichádzajúce spod vozidla

Je normálne, že auto trochu vibruje, ale ak sú vibrácie intenzívne, môže byť niečo zle. Môže to byť spôsobené opotrebením kĺbov U a ložísk hnacieho hriadeľa. Hnacie hriadele sú skonštruované tak, aby boli rovnomerne rozložené pod automobilom. Takto je zaistené, že nebudú zbytočne vibrovať. Vibrácie môžu spôsobiť ďalšie praskanie ostatných častí hnacieho hriadeľa z dôvodu nevyváženosti.

Problémy s navigáciou v zákrutách

Kĺbový hriadeľ má pre riadenie vozidla ústredný význam. Ak máte problémy s otáčaním vozidla v zákrutách, môžu sa vyskytnúť problémy s hnacím hriadeľom. To môže byť nebezpečné, ak jazdíte vysokou rýchlosťou. Manévrovateľnosť je rozhodujúca, ak sa chcete vyhnúť zrážke s inými automobilmi.


Problémy počas akcelerácie

Ak spozorujete, že sa auto pri pokuse o akceleráciu v nízkych rýchlostiach chveje auto, môžete mať problémy s hnacím hriadeľom. Môže to byť spôsobené opotrebovaným ložiskom alebo U-spojom.

Ako dlho trvá hnací hriadeľ?

Hnací hriadeľ prenáša krútiaci moment na kolesá. Automobily s pohonom zadných kolies ho využívajú na prenos sily na kolesá vpredu. Automobily s pohonom všetkých kolies majú často viac ako dva hnacie hriadele, čo sťažuje ich údržbu. Rovnako ako auto, aj hnací hriadeľ má obmedzenú životnosť. Ak sa začne opotrebovávať, budete mať problémy s distribúciou sily na kolesá.

Poškodený hnací hriadeľ vyvíja tlak na ďalšie časti vozidla. Odhaduje sa, že životnosť hnacieho hriadeľa je asi 75 000 míľ pred úplným opotrebením. To však vo veľkej miere závisí od využitia automobilu a terénu. Autá, ktorých výška bola nastavená, majú tendenciu mať poškodený hnací hriadeľ. Ak sa chcete uistiť, že váš hnací hriadeľ bude trvať dlhšie, namažte kĺby U a ložiská, hneď ako sa prejavia príznaky opotrebenia.


Hneď ako budete počuť škrípavý zvuk pod autom, budete vedieť, že je potrebné ich vymeniť. Dajte si skontrolovať hnací hriadeľ pri najbližšej prehliadke vozidla.

Oprava problémov s hnacím hriadeľom

Ak máte dva alebo viac hnacích hriadeľov, budete potrebovať stredné ložiská. Ložisko je pripevnené k vzpere rámu. Ložiská musia byť dobre namazané kvôli treniu, ktoré absorbujú. Ak má hnací hriadeľ príliš veľký uhol pohonu, bude zbytočne tlačiť na stredové ložiská. Vlhkosť, ktorá prichádza do kontaktu s oblasťou, ju tiež môže poškodiť.

Viete, že je čas na opravu hnacieho hriadeľa, ak zistíte, že sa na kĺboch ​​vytvára hrdza alebo keď pri jazde so zatiahnutou brzdou počujete cvaknutie. Prvý krok pri oprave chybného hnacieho hriadeľa je fázovanie. To zahŕňa značenie strmeňov, aby ste pri výmene hnacieho hriadeľa dosiahli dokonalé vyrovnanie.

Ak sa rozhodnete pre delený hriadeľ, predtým ako ho rozdelíte, nezabudnite ho označiť. Na demontáž hnacieho hriadeľa budete potrebovať správne náradie a pokiaľ nemáte príslušné školenie, nemali by ste sa o to pokúšať.

Skontrolujte opotrebovanie prítlačných podložiek, upínacieho strmeňa kĺbového hriadeľa, spojovacieho strmeňa, guľovej objímky. Mali by ste si uvedomiť, že nie všetok hluk generovaný autom môže byť výsledkom chybného hnacieho hriadeľa. Nízke vibrácie sú pre väčšinu automobilov bežné. Aby ste sa vyhli ďalším problémom s hnacím hriadeľom, kupujte si pneumatiky rovnakej veľkosti a niekedy dokonca rovnakej značky. Je to tak preto, lebo pneumatiky majú často odlišný obvod, ak sú od rôznych značiek.

Výnimkou je rezervná pneumatika - ktorú pravdepodobne nebudete používať na veľké vzdialenosti. Počas jazdy sa uistite, či sú vaše pneumatiky dobre nahustené a majú rovnaký tlak v pneumatikách. Opotrebenie by malo byť rovnomerné medzi všetkými pneumatikami. Ak potrebujete vymeniť pneumatiku, vymeňte ju všetky. Takto zabránite nerovnomernému rozloženiu hmotnosti medzi opotrebované pneumatiky.

Hluk produkovaný chybným hnacím hriadeľom je často zreteľne počuť, keď prechádzate cez ploché dechtové povrchy.

Záver

Hnací hriadeľ hrá dôležitú úlohu pri prenose sily z motora na pneumatiky. Ak spozorujete, že auto vibruje viac ako zvyčajne, alebo máte problémy so zatáčaním, môže dôjsť k poruche hnacieho hriadeľa.

S dobrým hnacím hriadeľom by ste mali byť schopní prekonať viac ako 75 000 míľ, budete však musieť vymeniť a namazať pohyblivé časti, ako sú ložiská a U-kĺby.