Inštalácia vedenia so štyrmi kolíkmi - schéma zapojenia a informácie

Autor: Laura McKinney
Dátum Stvorenia: 5 Apríl 2021
Dátum Aktualizácie: 15 Smieť 2024
Anonim
Inštalácia vedenia so štyrmi kolíkmi - schéma zapojenia a informácie - Automatická Oprava
Inštalácia vedenia so štyrmi kolíkmi - schéma zapojenia a informácie - Automatická Oprava

Obsah

Mnoho ľudí má často problémy s zapojením svojho prívesu a zdá sa, že ani po niekoľkých pokusoch to nespravia správne.

Predpisy pre vedenie prívesov stanovujú, že pri jazde s prívesom musí byť osvetlenie harmonizované s vozidlami. To znamená, že keď zabrzdíte alebo zapnete signály, svetlá prívesu by mali tieto signály odrážať. To vám pomôže komunikovať s ostatnými vodičmi, nech už idete kamkoľvek.

Keď kupujete príves, mal by byť palubný zdroj napájania pripojený k vozidlám pomocou zástrčky alebo zásuvky. Moderné autá na to používajú prevodník. Niektoré prívesy stále používajú dvojvodičový systém. V palubnej sieti sa signály pre brzdenie a zastavenie vysielajú jedným vodičom.

Trojvodičový systém

Pomocou prevodníka môžete vysielať signály o zastavení, odbočení a sledovaní trasy. Systém je prítomný na mnohých prívesoch a využíva tri drôty. Drôty sú pripojené k prevodníkovi.


Štvorvodičový systém

V tomto systéme máte štyri vodiče, ktoré spolupracujú s elektrickým systémom vozidla prostredníctvom konektora. Drôty sú rôzne zafarbené: biela farba pre uzemnenie, zelená pre pravé zákruty a brzdy, žltá pre ľavé zákruty a brzdy a hnedá pre koncové svetlá.

Inštalácia vášho 4-pólového káblového systému prívesu je jednoduchá, ak dodržíte správny postup. Prvá vec, ktorú musíte urobiť, je skontrolovať, či konektor správne funguje. Ak tomu tak nie je, žiadne množstvo kabeláže neprivedie svetlá do práce. Uistite sa, že všetky káble sú elektricky vodivé.

Jedným zo spôsobov, ako skontrolovať, či nie sú chybné vodiče, je použiť tester obvodov. Ten je pripojený ku každému kolíku konektora a mal by uľahčiť nájdenie chybného vodiča. Ak problém pretrváva, možno bude potrebné príves znova pripojiť.

Pri kúpe drôtov pre prívesy sa uistite, či majú správnu hrúbku, aby sa zvýšila životnosť. Ideálna je hrúbka 16. 4-pólový príves používa žlté, hnedé, zelené a biele vodiče.


Inštalácia 4-pólových káblov prívesu

Musíte skontrolovať príručku prívesu, aby ste zistili, či je zapojenie správne, ale obyčajne sa biely vodič nazýva uzemňovací vodič, zatiaľ čo hnedý vodič sa používa pre koncové svetlá. Žltá a zelená sú pre ľavú a pravú zákrutu a pre brzdenie.

Začnite prerezaním bieleho drôtu a jeho pripevnením k rámu prívesu. Zvyšok vodičov je zapojený zospodu.

Nájdite v prívese vhodný vstupný bod na kladenie drôtov. Toto by mala byť poloha, ktorá chráni drôty pred poškodením. Odporúčajú sa duté časti. Je voliteľné oddeliť drôty a priviesť ich jednotlivo cez príves na druhú stranu.

Ak sa rozhodnete vodiče oddeliť, nezabudnite ich spojiť pomocou sťahovacích pások. To má ďalšiu výhodu v tom, že do rámu môžete pridať ďalšie drôty.

SÚVISIACE: 10 najlepších ovládačov bŕzd prívesu


Napájanie a zem

Na uzemnenie a napájanie svetiel musí byť na prípojnom vozidle pripevnený biely vodič. To sa deje prerezaním drôtu asi o pol palca dozadu a jeho pripojením k zmršťovacej hadici prívesu. Povrch musíte zahriať pomocou tepelnej pištole a potom vyvŕtať otvor v hadici. Pripojte uzemňovací vodič pomocou skrutky z nehrdzavejúcej ocele.

Zadné svetlá

Hnedý drôt je z jednej strany pripevnený k zadným svetlám a svetlám trhu. Odizolujte oba konce a zafixujte ich tupým konektorom na oboch koncoch.

Obrysové svetlá

Na pripojenie jedného konca obrysových svetiel k druhým koncom potrebujete tupé konektory.

Ostatné vodiče sú pripojené rovnakým spôsobom ako hnedý vodič pripojením vodičov rovnakej farby k zodpovedajúcim vodičom z koncového svetla. Môžete pripevniť kovové spony, ktoré zaistia drôty na danom mieste a zabránia ich voľnému zaveseniu.

Ak zistíte, že svetlá prívesu stále nefungujú, ale kabeláž je v poriadku, skontrolujte svetlá prívesu a skontrolujte, či nie sú spálené.

Ostatné elektroinštalácie prívesov

Väčšina moderných prívesov je dnes pripojená k systému Pulse Width Modulation (PWM). Tento systém umožňuje vytvoriť viac pripojení, ktoré sú smerované cez jednu linku. Systém mení intenzitu signálu a riadi tak osvetlenie. PWM sa často delia na dva systémy: systémy ST a systémy STT.

V systémoch ST jeden vodič ovláda koncové a brzdové svetlá a druhý vodič ovláda ľavé a pravé smerové svetlo. V systémoch STT jediný vodič spája brzdové svetlá, smerové a koncové svetlá.

Pre vozidlá, ktoré nemajú prispôsobený prevodník, sa často používa elektrický prevodník. Účelom elektrického meniča je zlepšiť kompatibilitu medzi jednoduchým zapojením prívesu a zložitým zapojením vozidla.

Pri pripájaní musíte rozlišovať medzi použitím zástrčiek a zásuviek. Keď hovoríme o zásuvke, hovoríme o strane vozidla, kde vytvárame spojenie, zatiaľ čo zástrčka je stranou prívesu. U prívesu na čln používame štvorcestný káblový systém; pre čln používame päťsmerný systém; v prípade úžitkového prívesu používame štvorcestný systém; v prípade prívesu s karavanom používame sedemcestný systém; a pre príves s piatimi kolesami používame sedemsmerný káblový systém. Je mimoriadne dôležité, aby ste sa oboznámili s elektroinštaláciou podľa príručky výrobcu.

V týchto scenároch je veľmi pravdepodobné, že váš príves má iný typ konektora ako vaše vozidlo. Túto medzeru môžete preklenúť zakúpením adaptéra. Väčšina adaptérov je typu plug-and-play, ale možno bude potrebné uzemniť niektoré vodiče.

Záver

Zapojenie prívesu so štyrmi vývodmi môže byť výzvou, keď to urobíte prvýkrát, ale je to jednoduchá úloha „urob si sám“. Komplikuje sa to, keď máte prívesy s väčším počtom káblov. V takom prípade potrebujete na pripojenie všetky adaptéry. Prvým krokom zapojenia káblov vášho prívesu je najskôr uzemnenie bieleho kábla.

Zvyšok drôtov preveďte cez rám prívesu. Odpojte drôty, aby ste zabránili ich viseniu. Po pripevnení obrysových svetiel k dodaným skrutkám môžete namontovať zadné svetlá. Ak vaše svetlá po inštalácii nefungujú, problém môžu mať žiarovky zadných žiaroviek.