Svetlo ESC (kontrola elektrickej stability) - príčiny a informácie

Autor: Laura McKinney
Dátum Stvorenia: 1 Apríl 2021
Dátum Aktualizácie: 14 Smieť 2024
Anonim
Svetlo ESC (kontrola elektrickej stability) - príčiny a informácie - Automatická Oprava
Svetlo ESC (kontrola elektrickej stability) - príčiny a informácie - Automatická Oprava

Obsah

Elektronická kontrola stability sa označuje aj ako dynamická kontrola stability (DSC) alebo elektronický stabilizačný program (ESP).

ESC spolupracuje s ABS na pomáhaní vodičovi riadiť vozidlo, kedykoľvek sa dostane do šmyku.

V takom prípade sú senzory umiestnené na každom z kolies a vždy, keď palubný počítač zistí, že je automobil mimo kontroly, zabrzdia každé z kolies.

ESC tiež zníži výkon motora; teda zabránenie ďalšiemu šmyku.

Čo znamená svetlo ESC?

Kontrolka ESC sa rozsvieti, keď auto aktivuje elektrickú kontrolu stability kvôli nedostatku kontroly nad riadením, zvyčajne kvôli klzkému povrchu. Keď sa auto pokúsi znovu získať kontrolu trakcie, svetlo zostane svietiť.

Ak však svetlo svieti alebo stále bliká, mohli by ste mať problémy s vašim systémom ESC. V niektorých automobiloch je tlačidlo na zapnutie / vypnutie kontroly trakcie.


ESC neustále komunikuje so snímačmi kolies, aby určil zamýšľané riadenie a smer vodiča. Ak dôjde k šmyku, môže dôjsť k pretočeniu alebo nedotáčavosti vozidla. ESC funguje tak, že koriguje účinky šmyku skôr, ako spôsobí nehodu. Väčšina vodičov jazdiacich v rally často odpojí ESC, keď sa chce unášať, čo mu dáva väčšiu kontrolu nad autom.

Ak však jazdíte po diaľnici, je prvoradé ponechať zapnutý ESC.

SÚVISIACE: Výstražné svetlo ovládania škrtiacej klapky (ETC)

Ako funguje ESC?

Systém ESC obsahuje ABS, ale nie všetky vozidlá s ABS majú ESC. ESC sleduje uhol natočenia volantu a rýchlosť kolies, aby skontroloval, či má auto šmyk. Ak systém zistí, že vodič stráca energiu, preruší napájanie a použije ABS; teda umožňuje vodičovi udržať si kontrolu nad vozidlom.


Mnoho vodičov predpokladá, že keď svieti svetlo, auto urobí všetko za vás. Systém vám však pomôže, len keď strácate trakciu. Pri šmykoch na klzkých cestách by ste mali vyvinúť maximálne úsilie, aby ste spomalili auto. Väčšinou by ste mali v prípade núdze nechať svetlo rozsvietené.

V tejto súvislosti väčšina výrobcov tvrdí, že ESC by nemal byť náhradou za bezpečnú jazdu. Je to preto, že väčšina vodičov sa stáva príliš sebavedomou, keď vie, že ich autá majú systémy ESC. Ak vykonáte neuvážený manéver, potom očakávajte, že auto bude mimo kontroly. ESC minimalizuje nehody, ale neodstraňuje ich.

ESC bol prvýkrát predstavený v Toyote Crown v roku 1983 a dostal názov „Anti-Skid Control“. Do roku 1987 vyvinuli BMW a Mercedes Benz svoje vlastné systémy ESC. Nasledovalo mnoho ďalších značiek automobilov a do roku 2009 Európska únia zaviedla povinné, aby všetky vozidlá mali systémy ESC. Americká NHTSA vyžaduje, aby tento systém mali všetky automobily vyrobené po roku 2012.


Problémy spojené s ESC Light

Najjednoduchší spôsob, ako diagnostikovať problémy súvisiace s ESC, je skener OBD2, ktorý číta chybové kódy z modulu riadenia brzdy. Existujú však niektoré súčasti, ktoré sa častejšie poškodzujú, pokiaľ ide o svetlo ESC. Tu je niekoľko:

Chybné snímače kolies

ESC komunikuje so snímačmi kolies pripevnenými na každom kolese. Ak sú snímače pokryté nečistotami, nie sú už schopné detekovať stratu trakcie na žiadnom z kolies. To povedie k nefunkčnosti vašich systémov ABS a ESC.

Chybný snímač uhla natočenia volantu

Chybný snímač uhla natočenia volantu môže často viesť k tomu, že sa na vašej palubnej doske rozsvieti neustále ESC svetlo.

Problémy s elektroinštaláciou

Senzory kolies prenášajú informácie o trakcii vozidla cez sadu vodičov do palubných počítačov. Ak však niektorý z týchto vodičov nie je správne pripojený alebo je prepálená poistka ESC, kontrolka ESC sa nerozsvieti.

Chybný modul riadenia trakcie

Kontrola trakcie určuje množstvo tlaku, ktorým sa má pôsobiť na brzdy, kedykoľvek vodič stratí kontrolu. To sa deje vďaka neustálej komunikácii so snímačmi kolies. Ak je počítač na kontrolu trakcie chybný, ESC nebude fungovať.

Aké účinné sú systémy ESC?

NHTSA prostredníctvom mnohých štúdií potvrdila, že systémy ESC sú účinné pri kontrole dopravných nehôd. V roku 2004 štúdia uskutočnená touto organizáciou odhalila, že ESC znížila počet nehôd automobilov až o 35%. Sadzby sú pre vozidlá SUV ešte vyššie - 67%. Ďalšia štúdia, ktorú vykonal poisťovací inštitút pre bezpečnosť na diaľnici (IIHS), odhalila, že v USA by sa dalo každoročne zabrániť viac ako 10 000 smrteľným úrazom automobilov, ak by boli vozidlá vybavené systémami ESC.

Hlavnou funkciou ESC je udržiavať auto pod kontrolou, kedykoľvek počas jazdy na klzkej vozovke stratíte kontrolu. ESC spolupracuje s ABS na blokovaní kolies, ktoré sa otáčajú vyššou rýchlosťou ako ostatné. Komunikuje tiež s palubným počítačom s cieľom znížiť výkon vozidla.

NHTSA bude vyžadovať, aby každé vozidlo, ktoré pochádza z výroby, absolvovalo test, pri ktorom jazdí rýchlosťou až 50 km / h / 80 km / h. Automobil by nemal riadiť, ak má úspešne absolvovať skúšku. Existujú prípady, keď sa ukázalo, že HSR mohla prispieť k nehode.

To bol prípad, keď si bol vodič príliš istý, pokiaľ ide o jeho schopnosti, pretože mal vo svojich automobiloch ESC. Chybné systémy ESC môžu prenášať nesprávne informácie na vodiča.

Záver

ESC sa v niektorých automobiloch označuje aj ako Electronic Stability Program (ESP) alebo Dynamic Stability Control (DSC). Ak máte problémy s ESC, hlavným problémom môžu byť snímače kolies alebo krúžky ABS.

Senzory na každom kolese sa používajú na zisťovanie uhla otáčania kolies. V okamihu, keď senzory zistia, že sa jedno z kolies otáča rýchlejším tempom ako ostatné, je odoslaný signál do palubného počítača. Týmto sa aktivuje ABS a dôjde k zníženiu výkonu.

Ak sa senzory znečistia alebo dôjde k elektrickej poruche, budete mať chybné svetlo ESC. Senzory ABS by ste mali pravidelne čistiť, aby ste sa ubezpečili, že sú v dobrom prevádzkovom stave. Niektoré autá majú tlačidlo ESC, ktoré môžete stlačiť, keď chcete deaktivovať kontrolu trakcie. Toto sa neodporúča, pokiaľ nechcete používať svoje auto na preteky. Ak začnete mať problémy so svetlom ESC, ubezpečte sa, že je batéria vášho vozidla úplne nabitá. Na diagnostiku počítačových chybových kódov vozidla je možné použiť skener OBD-II. Potom môžete skontrolovať príručku výrobcu, kde nájdete informácie o chybovom kóde.